Mini Wywiad

To są pytania, które zadają co jakiś czas różni ludzie (m.in. ekhilekhil). Odpowiadam za pośrednictwem tej strony ;-)

Czy będzie możliwość wykupienia dodatkowej przestrzeni dyskowej gdyż bardzo mi na tym zależy?
Co skłoniło Cię do stworzenia Wikidot.com? Czy serwisy typu Wikia.com były inspiracją?

Pomysł pojawił się około rok temu, gdy pierwszy raz próbowałem spokorzystać z darmowych farm Wiki dostępnych w sieci. Niestety — ich możliwości, a właściwie ich brak, od razu mnie zniechęciły. Do tego jeszcze rok temu takich farm było tylko kilka. Dzisiaj te same serwisy są już na dużo wyższym poziomie, lecz wg mnie wiele z nich bardziej ogranicza użytkowników niż inspiruje.

Czy Wikdot.com jest tworzone przez jednego człowieka, czy jest już może zespół ludzi, którzy chcą rozwijać wikidot.com?

Na razie Wikidot.com jest tworzone przez jednego człowieka (mnie) — od projektu, po wykonanie. Łącznie z oprawą graficzną, co niestety widać :-( Mam jednak nadzieję, że niedługo zespół się rozszerzy.

Z tego co zdążyłem zauważyć, Wikidot.com jest serwisem, który jest w dużym stopniu nastawiony na tworzenie społeczności użytkowników - możliwość tworzenia listy własnych kontaktów, prywatne wiadomości w serwisie i rozbudowane forum. Skąd taki pomysł? Czego jeszcze możemy się spodziewać w tym temacie?

Inspiracją w tym zakresie są serwisy MySpace.com, livejournal.com i parę innych, reprezentujących społecznościowe podejście do internetu. Poza tym jeśli chce się namówić ludzi, aby korzystali z serwisu i przyciągneli swoich znajomych — trzeba zapewnić im odpowienie "narzędzia" i dać możliwości komunikacji. Aktualnie "na tapecie" są rozszerzenia idące właśnie w stronę rozwijania społeczności: możliwość oceniania treści, sondy itp.

Czy Wikidot.com pozostanie darmowe? Co ma oznaczać tajemnicza funkcja "Ads" w panelu zarządzającym wiki?

Oczywiście — pozostanie darmowe. Jeśli projekt ma być popularny, w dzisiejszych czasach musi być darmowy — a co najmniej jego podstawowa oferta. Choć w planach są płatne dodatki rozszerzające funksjonalność zarówno kont użytkowników jak i poszczególnych stron.

Ads — jest zarezerwowane dla uprzywilejowanych użytkowników, którzy chcieliby usunąć reklamy ze swoich stron lub biorą udział w programie Revenue sharing — w którym autorzy sajtów mogą na nich zarabiać poprzez program AdSense

Jakie opinie docierają do Ciebie od użytkowników serwisu?

Nie ukrywam, że na razie bardzo pozytywne. Internauci mają też sporo sugestii, jak ulepszyć serwis, co poprawić. Bardzo się cieszę z takiego sprzężenia zwrotnego.

Część opinii zebrałem i zawarłem na jednej ze stron mini-przewodnika po Wikidocie: http://www.wikidot.com/tour:say-about

Co nowego pojawi się w najbliższym czasie na Wikidot.com?

Wielkich zmian nie będzie — teraz Wikidot będzie ewoluował w stronę bardziej dopracowanych rozwiązań, rozszerzeń dodających interaktywność do stron. Jest oczywiście kilka niespodzianek, które trzymam w rękawie. W niedługim czasie powinno się pojawić parę dodatków bardziej "komercyjnych".

Plany "strategiczne" na najbliższy czas?

Jak już mówiłem — praca nad ulepszaniem serwisu Wikidot.com i oczywiście zabiegi "marketingowe", które zabierają całkiem sporo czasu, a są konieczne.

Równolegle rozpoczynają się prace nad wersją oprogramowanie, którego używa Wikidot.com, udostępnianą na licencji open-source. Każdy będzie mógł (za darmo) ściągnąć takie oprogramowanie i zainstalować na swoim serwerze. W ten sposób możliwe jest powstanie rozwiązań konkurujących np. z Atlasian Confluence, czyli celujących w odbiorców korporacyjnych, którzy potrzebują systemów zarządzania dokumentami do wewnętrznego użytku. Mam również nadzieję, że Wikidot stanie się poważną alternatywą np. dla oprogramowanie MediaWiki, którego używa Wikipedia.

Generalnie wersja otwarta (http://www.wikidot.org) powinna pojawić się w okolicach marca 2007. Już w tej chwili rozpoczynam współpracę z firmą z Belgii i programistami z Wielkiej Brytanii, którzy są zainteresowani tym projektem.

I jeśli można, kilka słów o sobie (czym się zajmujesz, gdzie pracujesz, hobby)?

Ukończyłem kierunek fizyki teoretycznej na uniwersytecie UMK, aktualnie jestem doktorantem Polskiej Akademii Nauk. Ale przede wszystkim czuję się programistą i zwolennikiem idei Open Source i wolnych licencji.

Hobby: komputery/Internet/Linuks/web/programowanie, rodzina ;-), wspinaczka, turystyka i podróże


Witam ja mam takie pytanie czy możliwości Wikidot zostaną rozszerzone np. o HTML lub funkcje z MediaWiki i kiedy oraz czy forum będzie bardziej rozbudowane (np. w tej chwili nie można usuwać tematów)?

jeśli ktoś ma pytania, proszę je dopisywać! chętnie odpowiem!

pozdr - michal

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.